Timișoara
Luni, 26 iulie – Străzile ZENIT, DORNEI, PAVEL ROTARIU, GHEORGHE CUCU, MENDELEEV, MADRID, SUCEAVA 9-31, 10-34 (BOGDĂNEȘTILOR – MADRID), JOHANN S. BACH.
Marți, 27 iulie – Străzile AMFOREI, UMBROASA, BUREBISTA, PIAȚA DACIA, ALEEA LIBELULEI, ZÂNEI, TEIULUI.
Miercuri, 28 iulie – Străzile CETĂȚII 1-97, FRAȚII BUZEȘTI 1-7, 4-10 (PINCIO – HAȘDEU), DOAMNA CHIAJNA, SUCEAVA 1-7, 2-8A (BOGDĂNEȘTILOR – P-ȚA SF. NICOLAE), ZOLTAN FRANYO, SABIN DRĂGOI, BALTA VERDE, IANCU BREZEANU, MARTIR PETRE MUTAȘCU (INTRARE) 39, 40, 52, 54 (CETĂȚII – MACILOR), MARTIR SPIRU BLĂNARU, MARTIN PETRE DOMĂȘNEANU, DEPORTAȚII DIN BĂRĂGAN, BRÂNDUȘEI, REG. 6 ARTILERIE GREA.
Joi, 29 iulie – Străzile TITULESCU 21A, NUFĂR (BLOCURI), MUNCII – ELIBERĂRII, MARTIR GOGU OPRE, ARDEALULUI 1-69, 4-66 (ELIBERĂRII – MUNCII), MUNCII, MACARIE, ILEI GROPȘEANU, CORNELIU BABA, DAN PAVEL, AGRONOMIEI, PĂCII.
Vineri, 30 iulie – Străzile CIRCUMVALAȚIUNII 12-34, 37-69 (GH. LAZĂR – TORONTALULUI), ION PERLEA, TRAIAN NOVAC, ION ZAICU.
Sâmbătă, 31 iulie – Străzile BOGDĂNEȘTILOR 2-30, 1-39 (CIRCUMVALAȚIUNII – HAȘDEU), TOPLIȚA, FĂGĂRAȘ, CHIȘINĂU, SIBIU, SINAIA, NERA, HAȘDEU.
Rural
Luni, 26 iulie – RĂUȚI, SÂNMIHAIU MAGHIAR, PARȚA.
Marți, 27 iulie – SECEANI, CĂLACEA, CORNEȘTI.
Miercuri, 28 iulie – BAZOȘUL NOU, BUCOVĂȚ.
Joi, 29 iulie – CĂRPINIȘ, IECEA MICĂ (Toate casele situate pe partea stândă de drumul Timișoara – Jimbolia)
Vineri, 30 iulie – BILED
Sâmbătă, 31 iulie – BECICHERECU MIC
TIMIȘOARA
Luni 19 iulie – Străzile MIHAIL KOGĂLNICEANU – de la nr. 1-21, ENRICH BAADER, ALEXANDRU GOLESCU, ZIMBRULUI, TITAN,TAPIA, TAKE IONESCU (1-83), VASILE GOLDIŞ, HENRI COANDĂ, REGIMENTUL 13 CĂLĂRAŞI, HEINRICH HEINE, MEDICINEI, HECTOR, DOINEI (intrare), CONSTANTIN BRÂNCUŞI,AUREL POPOVICI, Mart. SEBASTIAN IORDAN.
Marți 20 iulie – Străzile CAROL TELBISZ, Piața IANCU HUNIADE, PIATRA CRAIULUI, C.D. LOGA, PARCUL JUSTIŢIEI, BD. MIHAI EMINESCU, PATRIARH MIRON CRISTEA, MAXIMILIAN, ROBESPIER ,20 DECEMBRIE 1989, NICOLAUS LENAU, GEORGE ENESCU, ACAD. ALEXANDRU BORZA, GHEORGHE ANDRAŞIU, SILVIU BEJAN, MICHELANGELO, ACAD. DIMITRIE GUSTI (acad.), NARCISEI, LUDWIG VAN BEETHOVEN, TRAIAN GROZĂVESCU, ŞTEFAN CICIO POP.
Miercuri 21 iulie – Străzile REPUBLICII 1-9, 2-12 (Sf. Ioan – Jiul), SFÂNTUL IOAN, CORIOLAN BREDICEANU, PARIS, COLONEL ENESCU, DR. LIVIU GABOR, IOSIF NEMOIANU, DR. AUREL COSMA, BORSEC, GHEORGHE LAZĂR 2-26, 1-15 (Circumv. – Unirii), FRANZ LISZT, EMIL UNGUREANU, GENERAL EREMIA GRIGORESCU, MĂRĂŞEŞTI, OITUZ, MATEI CORVIN, PALANCA, PAUL CHINEZU, MĂRĂȘTI.
Joi 22 iulie – Străzile ZUROBARA, POPA ŞAPCĂ, TEODOR MIHALY,BUCUREŞTI,VASILE LUCACI,Mart. MIROSLAV TODOROV,ÎNFRĂŢIRII,Mart. IOAN BUTEANU,VIRTUŢII, DRĂGĂŞANI, ALEXANDRU IOAN CUZA Mărăşti – Demetriade (blocuri)
Vineri 23 iulie – Străzile RENE BRASEY, CAMIL PETRESCU, PROCLAMAŢIA DE LA TIMIŞOARA, BD. REVOLUŢIEI,ANDREI MOCIONI, VALERIU BRANIŞTE, SEMENIC, LEONTE FILIPESCU, TAKE IONESCU 2-56, PIAȚA BADEA CÂRŢAN, DR. ALEXANDRU MARTHA, DIMITRIE PACIUREA, PREDEAL, DR. NICOLAE PAULESCU, NICOLAE IORGA
Sâmbătă 24 iulie – Străzile SGT. CONSTANTIN MUŞAT, PIAȚA ŢEPEŞ VODĂ, GHEORGHE DIMA, PIAȚA IONEL I.C. IONEL BRĂTIANU, EUGEN CUTEANU, HOINIC MIRCEA, SIMIONESCU VIRGIL, IULIA SIMU (intrare), GHEORGHE SÂRBU (intrare), IOAN SLAVICI 4-26 (blocuri), KARL KERENYI.
PERIURBAN ȘI RURAL
19 iulie – Covaci. Giarmata pe următoarele străzi ALEEA SPERANTEI, ALEEA NUCULUI(BLOCURI), ALEEA STRANDULUI, ALEEA TRANDAFIRILOR, ARDEALULUI, CONCESIONARILOR, GARII, GEN.VIRGIL ECONOMU, INDUSTRIILOR(BLOCURI), INVESTITORILOR, IOHANI, JUNILOR, MORII, MORII (BLOCURI), MUNTELE MIC, NICU MORARU, NARCISELOR, POBEDA,
ROMANA, SCURTA, SCURTA (BLOCURI), TINERETULUI, TINERILOR, TRAIAN VUIA, VOIEVOD NICOLAE, VICTORIEI.
20 iulie – Cerneteaz și Carani
21 iulie – Fibiș. Giarmata pe următoarele străzi ALEXANDRU MOCIONI, BĂTRÂNĂ, BUCEGI, BENCECULUI, LIPOVEI, CEAHLĂU, CERNA, CLOȘCA, DELIA GRIGORE MOCIONI, GEORGE ENESCU, EPISCOP KRAUTER, FĂGĂRAȘ, GEORGE COȘBUC, GODEANU, I.L. CARAGIALE, ION CREANGĂ, IZVORULUI, LUKIN LYUBOMIR, NICOLAE IORGA, NICOLAE STEINHARDT, NOUĂ, PARÂNG, PIATRA CRAIULUI, POIANA MĂRULUI, RETEZAT, SALCÂMILOR, SEMENIC, ȚARCU, VICTOR BABEȘ, VASILE ALECSANDRI, CARTIERUL PRIMĂVERII, BALADEI, BERZEI, BRÂNDUȘEI, BUNA VESTIRE, CASTANILOR, CIOCÂRLIEI, COCORILOR, FLORILOR, FRAGILOR, GRÂDINILOR, SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI ELENA,
IRIS, LACULUI, LUCEAFĂRUL, MIHAI EMINESCU, MARGARETELOR, PERLEI, PRIMĂVERII, RÂNDUNELELOR, SF. MARIA, VASILE ALECSANDRI, ZAMBILELOR, ZEFIRULUI.
22 iulie – Cărpiniș – Toate casele situate în partea dreaptă de drumul Timișoara – Jimbolia (inclusiv strada principală)
Giarmata pe următoarele străzi AMURGULUI, ALEEA ZORELELOR, ALEEA MACILOR, CRIȘAN, C-TIN BRÂNCOVEANU, GH. DOJA, HOREA, LIVEZILOR, MIERLEI, MIHAI VITEAZU, ORIZONTULUI, PRINCIPALĂ, PLOPULUI, RĂSĂRITULUI, REGELE CAROL, SOARELUI, ȘTEFAN CEL MARE, TUDOR ARGHEZI, VIILOR, ZORILOR.
23 iulie – Sânmihaiu Român (Toate casele situate la dreapta de drumul Timișoara – Sânmihaiu German)
24 iulie – Satchinez
TIMIȘOARA
Luni 12 iulie – Străzile DR. IOAN MUREŞAN 1-109, 2-110, SEPIA, VIŞINULUI, COSMINULUI (Rebreanu – Ioan Muresan), SALCÂMILOR (Ioan Muresan – Rebreanu), DRUBETA 1-59, 2-60 (Independenţei – Lidia).
Marți 13 iulie – Străzile INTRAREA AUREL TURCU, SABINELOR, ONOAREI, VIITORULUI, MUSICESCU 1-43, 2-28 (Șagului – Hebe), Vega, Uranus, CORNEL GROFSOREANU, CĂLIN NEMEȘ, INTRAREA CONSTANTIN NOICA, NICOLAE LABIȘ, OCTAVIAN GOGA.
Joi 15 iulie – Străzile CALEA MARTIRILOR 1989 13-37, MARTIR CLAUDIU VÂRCUȘ, MARTIR MARIUS CIOPEC, BD. LIVIU REBREANU 4-142 (Hebe – Martirilor).
Vineri 16 iulie – Străzile CÂMPULUI, EFTA BOTOCA, ION CRISTOREANU, MARIANA DRĂGHICESCU, GARABET IBRĂILEANU, LIVIU TEMPEA, AURELIA FĂTU RĂDUȚU, VASILE CREȚU, CALEA MOȘNIȚEI.
PERIRUBAN
Luni 12 iulie – Localitatea CHIȘODA.
Marți 13 iulie – Localitatea GHIRODA (parțial).
Miercuri 14 iulie – Localitatea REMETEA MARE.
Completare ulterioară, la data de 13.07.2021:
Vineri 16 iulie – Localitatea ȘAG – Partea dreaptă pe sensul de mers Timișoara – Șag ( inclusiv drumul principal partea dreaptă).
Sâmbătă 17 iulie – Localitatea GIARMATA VII.
RURAL
Miercuri 14 iulie – Localitățile GELU și SÂNPETRU.
Joi 15 iulie – Localitățile MAȘLOC, ALIOȘ, REMETEA MICĂ.
ATENȚIE! Deșeurile periculoase abandonate în locuri neamenajate pot polua grav mediul înconjurător! Păstrează-le în gospodărie și debarasează-te legal de ele în cadrul campaniilor trimestriale de colectare organizate de RETIM și ADID Timiș.
În perioada 12 iulie – 10 august 2021 se desfăşoară o campanie dedicată colectării deșeurilor periculoase în zona 1 rural a judeţului Timiş. Sunt incluse localitățile Bucovăț, Parța, Variaș, Sânandrei, Săcălaz, Șandra, Iecea Mare, Mașloc, Pișchia, Fibiș, Cărpiniș, Cenei, Checea, Foeni, Otelec, Uivar, Dudeștii Noi, Becicherecu Mic, Satchinez, Biled, Giulvăz, Peciu Nou.
CINE poate preda deşeuri periculoase
Cetățenii din localităţile menţionate mai sus pot depune prin aport voluntar și gratuit deșeurile periculoase în containerele special puse la dispoziție în punctele de colectare și între orele menționate în tabelul de mai jos.
CE se poate preda în cadrul acestei campanii
DEŞEURILE PERICULOASE sunt:
CE NU se poate preda în cadrul acestei campanii
UNDE şi CÂND se pot preda deşeurile periculoase
ANUL | ZIUA | UAT | Locație | Orar | |
2021 | 12.07 | L | ȘANDRA | Pe platoul de langa firma Trans Solomon-zona Industriala | 10.30-18.30 |
2021 | 13.07 | M | IECEA MARE | La Școală | 10.30-18.30 |
2021 | 14.07 | M | BUCOVĂȚ | Platou Cămin cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 15.07 | J | PARȚA | La Biserică (pe colț) | 10.30-18.30 |
2021 | 16.07 | V | MAȘLOC | Vis a vis de Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 19.07 | L | PIȘCHIA | La Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 20.07 | M | FIBIȘ | Terenul de fotbal | 10.30-18.30 |
2021 | 21.07 | M | CĂRPINIȘ | Stația de epurare(spre Iecea) | 10.30-18.30 |
2021 | 22.07 | J | CENEI | Curtea Primăriei | 10.30-18.30 |
2021 | 23.07 | V | CHECEA | La Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 26.07 | L | FOIENI | La Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 27.07 | M | OTELEC | La Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 28.07 | M | UIVAR | La Sala de sport | 10.30-18.30 |
2021 | 29.07 | J | DUDEȘTII NOI | Platforma COMTIM | 10.30-18.30 |
2021 | 30.07 | V | BECICHERECU MIC | Str.Țichindeal, la capăt | 10.30-18.30 |
2021 | 2.08 | L | SATCHINEZ | Daliei nr.8(terenul viran) | 10.30-18.30 |
2021 | 3.08 | M | BILED | Zona Pieței | 10.30-18.30 |
2021 | 4.08 | M | GIULVĂZ | La Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 5.08 | J | PECIU NOU | Parcare Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 6.08 | V | VARIAS | La Piață | 10.30-18.30 |
2021 | 9.08 | L | SÂNANDREI | La Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 10.08 | M | SĂCĂLAZ | Str. Liliacului(spre fostele UM) | 10.30-18.30 |
Detalii despre efectuarea acestor campanii și pe www.adidtimis.ro/stiri.
De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07.00 – 19.00.
ATENȚIE! Nu abandona deșeurile voluminoase în locuri neamenajate! Păstrează-le în gospodărie și debarasează-te legal de ele doar la operatorii autorizați!
Compania RETIM împreună cu ADID Timiș organizează în perioada 12 iulie – 10 august 2021 o campanie de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase din zona 1 rural a judeţului Timiş. Sunt cuprinse localitățile Bucovăț, Parța, Variaș, Sânandrei, Săcălaz, Șandra, Iecea Mare, Mașloc, Pișchia, Fibiș, Cărpiniș, Cenei, Checea, Foeni, Otelec, Uivar, Dudeștii Noi, Becicherecu Mic, Satchinez, Biled, Giulvăz, Peciu Nou.
CINE poate preda deşeuri voluminoase
Cetățenii din localităţile menţionate mai sus pot depune prin aport voluntar și gratuit deșeurile voluminoase în containerele special puse la dispoziție în punctele de colectare și între orele menționate în tabelul de mai jos.
CE se poate preda în cadrul acestei campanii
DEŞEURILE VOLUMINOASE sunt:
CE NU se poate preda în cadrul acestei campanii
UNDE şi CÂND se pot preda deşeurile voluminoase
ANUL | ZIUA | LOCALITATE | ADRESA | ORAR | |
2021 | 12.07 | L | BUCOVĂȚ | Platou Cămin cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 13.07 | M | PARȚA | La Biserică (pe colț) | 10.30-18.30 |
2021 | 14.07 | M | VARIAȘ | La Piață | 10.30-18.30 |
2021 | 15.07 | J | SÂNANDREI | La Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 16.07 | V | SĂCĂLAZ | Str. Liliacului(spre fostele UM) | 10.30-18.30 |
2021 | 19.07 | L | ȘANDRA | Pe platoul de langa firma Trans Solomon-zona Industriala | 10.30-18.30 |
2021 | 20.07 | M | IECEA MARE | La Școală | 10.30-18.30 |
2021 | 21.07 | M | MAȘLOC | Vis a vis de Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 22.07 | J | PIȘCHIA | La Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 23.07 | V | FIBIȘ | Terenul de fotbal | 10.30-18.30 |
2021 | 26.07 | L | CĂRPINIȘ | Stația de epurare(spre Iecea) | 10.30-18.30 |
2021 | 27.07 | M | CENEI | Curtea Primăriei | 10.30-18.30 |
2021 | 28.07 | M | CHECEA | La Primărie | 10.30-18.30 |
2021 | 29.07 | J | FOENI | La Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 30.07 | V | OTELEC | La Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 2.08 | L | UIVAR | La Sala de sport | 10.30-18.30 |
2021 | 3.08 | M | DUDEȘTII NOI | Platforma COMTIM | 10.30-18.30 |
2021 | 4.08 | M | BECICHERECU MIC | Str.Țichindeal, la capăt | 10.30-18.30 |
2021 | 5.08 | J | SATCHINEZ | Daliei nr.8(terenul viran) | 10.30-18.30 |
2021 | 6.08 | V | BILED | Zona Pieței | 10.30-18.30 |
2021 | 9.08 | L | GIULVĂZ | La Căminul cultural | 10.30-18.30 |
2021 | 10.08 | M | PECIU NOU | Parcare Căminul cultural | 10.30-18.30 |
Detalii despre efectuarea acestor campanii și pe www.adidtimis.ro/stiri.
De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07.00 – 19.00.
RETIM Ecologic Service S.A. împreună cu ADID Timiș informează toți utilizatorii serviciului de salubrizare (persoane fizice, asociații de proprietari/locatari, persoane juridice și instituții publice) din Zona 1 a județului Timiș, că urmează să se modifice tarifele de colectare-transport a deșeurilor municipale.
Modificarea tarifelor este determinată in principal de creșterea cuantumului salariului minim pe economie, de creșterea valorii tichetelor de masa, de creșterea costului de colectare a sticlei (datorata creșterii in anumite zone a numărului de clopote si/sau a frecventelor de colectare), de actualizarea cu indicele prețurilor de consum, precum și de creșterea tarifelor de preluare la Stația de Sortare a Municipiului Timişoara (operată de către Colterm S.A.).
Propunerea de modificare a tarifelor unice pe categorii de utilizatori şi a tarifelor diferențiate (rezidual si reciclabil) pentru colectarea şi transportul deşeurilor municipale şi a deşeurilor similare a fost avizată favorabil de către Consiliul Director al ADID Timiș, noile tarife urmând a fi adoptate de către autoritățile deliberative a unităților administrativ-teritoriale din Zona 1 de colectare-transport a deşeurilor municipale din județul Timiș, precum și de AGA ADID, în vederea aplicării acestora.
Tarifele aplicabile pentru întreaga Zonă 1 Timiş vor fi:
• Pentru Persoane fizice , tarife exprimate în Lei cu TVA
• Pentru persoane juridice – tarife exprimate în lei fără TVA
Localităţile care aparţin Zonei 1 a judeţului Timiş sunt următoarele : Becicherecu Mic, Biled, Bucovăţ, Cărpiniş, Cenei, Checea, Dudeştii Noi, Dumbrăviţa, Fibiş, Foeni, Ghiroda, Giarmata, Giroc, Giulvăz, Iecea Mare, Maşloc, Moşniţa Nouă, Orţisoara, Otelec, Parţa, Peciu Nou, Pişchia, Remetea Mare, Satchinez, Săcălaz, Sânandrei, Sânmihaiu Român, Şag, Şandra, Timişoara, Uivar, Variaş.