+40 374 885 692

ZONA 0 și ZONA 1. Programul pentru 13 iulie 2024, respectiv săptămânii 15 – 20 iulie 2024 pentru spălarea pubelelor de colectare deșeuri reziduale

ZONA 1

LUNI, 15.07.2024:

  • 16 DECEMBRIE 1989 1-39 (Brâncoveanu – T. Vladimirescu), TIMOTEI CIPARIU, TREBONIU LAUREAN, ION HELIADE RĂDULESCU, MOŢILOR, SPL. TUDOR VLADIMIRESCU 1-12 (16 Decembrie – M. Viteazu), BRAŞOV, PIAȚA PLEVNEI, GENERAL HENRI BERTHELOT, FILARET BARBU, MUGURILOR, REMUS, VIRGIL ONIŢIU, CORIOLAN BĂRAN, ARH. LÁSZLÓ SZÉKELY, CIPRIAN PORUMBESCU 1-73, 2-66 (Bălcescu – Brâncoveanu), INDEPENDENŢEI, GHEORGHE DOJA, MIHAI VITEAZU 2-48, VIRGIL MADGEARU, ALEXANDRU ODOBESCU, ROMULUS și CORBULUI
  • Dumbrăvița – PHOENIX, VARȘOVIA, BRUXELLES, BERLIN, BUDAPESTA, CETINEI, FERENCZES, FLORILOR, DIMINEȚII, SERELOR, PRIMĂVERII, MĂSLINULUI, MOLIDULUI FAGULUI, ARINULUI, DORULUI, ȘTIINȚEI, SUPERBA, SIRIUS, IASPIC, SIMPLEX, TÂRNAVA, LILIACULUI, GAROFIȚEI, NORDULUI și MAGNOLIEI

MARȚI, 16.07.2024:

  • DR. PAVEL VASICI UNGUREANU, CIPRIAN PORUMBESCU 75-129, 68-110 (Brâncoveanu – 16 Decembrie 1989), RUSU ŞIRIANU, VADU CĂLUGĂRENI, C-TIN. BRÂNCOVEANU 1-95, 2-8 (16 Decembrie 1989 – L. Rebreanu), DAMASCHIN BOJINCA, 16 Decembrie 1989 41-79 (Rusu Şirianu – Brâncoveanu), GLAD 49-71, 54-102 (Drubeta – Brâncoveanu), ALEXANDRU MACEDONSKI, ULPIA TRAIANA 1-25, 2-28 (Rebreanu – Rusu Şirianu), TRAIAN VUIA 2-6, 1-7 (Glad – L. Rebreanu), FELDIOARA, PIAȚA AXENTE SEVER, ARON PUMNUL, ZUPCO PETROVICI, MARTIR SORINEL LEIA, VASILE ADAMACHI, CAZANE, SALCÂMILOR 1-7, 2-8 (Axente Sever – Rebreanu), MEMORANDULUI, SEVERIN, COZIA și ENEAS 47-109, 60-126 (Brâncoveanu – Coresi)
  • Dumbrăvița – FREVENȚIA II, BASTILIA, ALUNULUI, HORIA, CLOȘCA, CRIȘAN, TRAIAN VUIA, ENCSEL MOR, TELEAGULUI, EFTIMIE MURGU, TUDOR VLADIMIRESCU (Din Frevenția până în Țarcului), GÁBOR ÁRON, PLATINEI, BAKA, CENTAUR, UNIVERS, VALENTINA, ȚARCULUI, IZA, JIU, ZORILOR, THEODOR AMAN, NICOLAE GRIGORESCU, ȘTEFAN LUCHIAN, PICTORILOR și ARIEȘ

MIERCURI, 17.07.2024:

  • VICTOR HUGO, ALUNIŞ, APICULTORILOR, ANTON PAVLOVICI CEHOV, MUNCITORILOR, ANUL 1848, MARTIR ION CIORDAŞ 1918, IVAN PETROVICI PAVLOV, VÂNĂTORILOR, WILLIAM SHAKESPEARE, PROGRESUL și DIMINEŢII
  • Dumbrăvița – NICOLAE BĂLCESCU (Din Vladimirescu în Petőfi), GHEORGHE DOJA, FRANYÓ ZOLTÁN, TUDOR VLADIMIRESCU (Din Bălcescu în Franyó Zoltán) și LALELELOR

JOI, 18.07.2024:

  • ANA IPĂTESCU 1-27, 2-22, FILATELIEI, L,ACULUI, IORGOVANULUI, CERCEILOR, PETALELOR, ŞTIINŢEI, VEVERIŢEI, TEATRULUI, TALĂNGII, CUTEZĂTORILOR, FRATERNITĂŢII, FRUCTELOR, GRĂDINII, DÂMBOVIŢA 1-71 (Ion Barac – Calea Şagului), ALEEA GORNIŞTILOR (Alee), FRUNZEI, VEGETAŢIEI și ACTORILOR
  • Dumbrăvița – CONAC (Partea dreaptă pe sensul de mers către Giarmata), PETŐFI SÁNDOR (Partea dreaptă pe sensul de mers către Giarmata), BARTÓK BÉLA (Partea dreaptă pe sensul de mers către Giarmata), GHIOCEILOR, CONAC (Partea stângă pe sensul de mers către Giarmata), PETŐFI SÁNDOR (Partea stângă pe sensul de mers către Giarmata), BARTÓK BÉLA(Partea stângă pe sensul de mers către Giarmata), JÓZSEF ATTILA, EROILOR, GHEORGHE DOJA (Din Franyó Zoltán până în József Attila) și TUDOR VLADIMIRESCU (Din Franyó Zoltán până în József Attila)

VINERI, 19.07.2024:

  • PAUL CONSTANTINESCU, CALEA ŞAGULUI 2-140, DÂMBOVIŢA 2-98 (C. Şagului – Ion Barac), TRANSILVANIA, SMEURIŞULUI, VLĂSIEI, PRAHOVA, CLĂBUCET, POGONICI, BRAN, CETINEI, MUZICII, GORUNULUI, BANATUL (Blocuri), CITADELEI, DREPTATEA, PAUL CONSTANTINESCU, LAURENŢIU NICOARĂ și JOHNNY WEISSMULLER
  • Dumbrăvița – OLIMP, ETOLIA, NEPTUN, VENUS, VENUS II, SATURN, SATURN II, SOARELUI, ȘTIINȚEI, QUASAR, URANUS, OCTAVIAN GOGA, GRAMMA, GRAMMA II, OPAL, CORAL, ADY ENDRE, PIATRA CRAIULUI, PONOR și SEMENICULUI

SÂMBĂTĂ, 20.07.2024 – GLAD 1-47, 2-52 (Brâncoveanu – Calea Şagului), ENEAS 1-45, 2-58 (Calea Şagului – Brâncoveanu), SNAGOV, RUSU ŞIRIANU (Blocuri), DUMITRU CHIRIAC, HEBE 1-29, 2-26 (Rusu Şirianu – Rebreanu), LEV TOLSTOI, GHEORGHE RANETTI 1-25, 2-34 (Snagov – Rebreanu), CALEA ŞAGULUI 1-27 (Rebreanu – Rusu Şirianu), LIVIU REBREANU 1-1/2 (Ranetti – Calea Şagului), BUJORILOR Blocuri 33, 36, nr. 132A, 137, 158, 160, 160A, 161, 165, 167, ETERNITĂŢII (Blocuri), CALEA ŞAGULUI 81–85, ARH DULIU MARCO, BREDICEANU TIBERIU, ARH VICTOR VLAD, NICOLAE BOBOC, MARTIR HERMAN și SPORER STEAUA (Blocuri)

ZONA 0

SÂMBĂTĂ, 13.07.2024:

  • Secaș – SECAȘ, CRIVOBARA și VIZMA
  • Topolovățu Mare – ICTAR – BUDINȚ

LUGOJ – 15.07.2024 – 20.07.2024:

LUNI (15.07.2024) și JOI (18.07.2024) – Zona fosta autogară, Micro 3 și Micro 5 – TIMOTEI POPOVICI, LIBERTĂȚII, CARAIMAN, TIMIȘULUI, PESCARIILOR, CASIAN MUNTEANU, MOARA ȘPĂNEASCĂ, VICTOR VLAD DELAMARINA, UNIRII, SPL GHEORGHE COȘBUC, SPL MORII, INSULEI, ȘTEFAN CEL MARE, MIHAI KOGĂLNICEANU, ÎMPĂRATUL TRAIAN, ION VIDU, FILARET BARBU, IP BĂNĂȚEANU, SOMEȘULUI, AUREL POPOVICI, SIRETULUI, MICRO 3 ZONA BLOCURI și MICRO 5 ZONA BLOCURI

MARȚI (16.07.2024) și VINERI (19.07.2024) – Micro 4 – CLOȘCA (Până în Dragalina și Hezerișului), HEZERIȘULUI, REMUS, SPINANȚEI, ROMULUS, BISTREI, CRIȘAN, BLOCURILOR TIMIȘORII INTERSECȚIE CU CRIȘANSPL 1 DECEMBRIE 1918 până la OMV, SPL 1 DECEMBRIE 1918, TIMIȘORII, ALEXANDRU ASTALAȘ, IOAN DRAGALINA, PĂUN PINCIO, MINIȘ, NERA (Blocuri Micro 4), SPL CORNELIU COPOSU, SPL CARPAȚI, VALERIU BRANISTE, AVRAM IANCU, FĂGĂRAȘ, PRIMĂVERII (POTCOAVA Blocuri) și ANDREI ȘAGUNA

MIERCURI (17.07.2024) și SÂMBĂTĂ (20.07.2024) – ITL și Zona Centrală – MACILOR (Cartier ITL), BUZIAȘULUI, NICOLAE TITULESCU, TRAIAN GROZĂVESCU, ALEXANDRU MOCIONI, GĂRII, MIHAI VITEAZU, CERNEI, DOBROGEAN GHERA, CEFERIȘTILOR, BOBÂLNEI, XENOPOL, ANA IPĂTESCU, ȘTEFAN IOSIF, PETRU MAIOR, NICOLAE IORGA, COMUNA DIN PARIS, OLTULUI, CUZA VODĂ, BUCEGI, COLOMAN WALLISCH, SPL CORIOLAN BREDICEANU, ANIȘOARA ODEANU, MAGNOLIEI, PADEȘULUI și NICOLAE BĂLCESCU

Străzile evidențiate cu culoarea verde vor fi igienizate la prima colectare, iar străzile care nu sunt evidențiate cu verde vor fi igienizate la a doua colectare.

ZONA 1. Programul săptămânii 08 – 13 iulie 2024 pentru spălarea pubelelor de colectare deșeuri reziduale

ZONA 1

LUNI, 08.07.2024:

  • CRÂNGULUI, LIVIU REBREANU 144-164, EDUARD BENEŞ,, EDUARD PAMFIL, AIDA, TRAVIATA, VICTOR GAGA, MARTIN C-TIN PREZAN 67-85; 104-134, MARTIR ANDREI ISTVAN, ARENEI, SIRIUS 1-11; 2-18 (Bd. Sudului – Uranus), CRISTALULUI, MARTIR ION STANCIU 2-8; 9-11 (Martirilor – Versului), MARTIR ANGELA SAVA, VERSULUI, MARTIR ŞTEFAN MARIŞ, MARTIR ELENA NICOARĂ, PEPINIEREI și SĂNĂTĂŢII
  • Giroc – MUNCITORILOR (stânga dinspre Trandafirilor), BÂRZAVA și APICULTORILOR (dinspre Muncitorilor)

MARȚI, 09.07.2024:

  • IOSIF BULBUCA, BD. SUDULUI, LUMINII, VEGA, URANUS, OGLINZILOR, MARTIR EUGEN NAGY, AŞTRILOR, AZURULUI, ORION, ALEEA ICAR, SIRIUS 13-35; 20-42 (Bd. Sudului – Orion) și CERNA 5-19 (Bd. Sudului – Calea Stan Vidrighin)
  • Giroc – MUNCITORILOR (dreapta dinspre Trandafirilor) și TRANDAFIRILOR

MIERCURI, 10.07.2024:

  • MAREȘAL C-TIN PREZAN 87-139; 136-160 (Venus – Bd. Sudului), FLORIN MEDELEŢ, VENUS, MARTIR MARIUS NEMŢOC, BUZIAŞULUI 28-38 (Venus – Matei Milo), ALEXANDRU BĂLAŞ, CLAUDE DEBUSSY, MUREȘ (din Claude Debussy), RECOLTEI, ȘTEFAN SZONYI, ATOMULUI, NEPTUN, SATURN, MESERIAŞILOR și PETROLIŞTILOR
  • Giroc – ADERĂRII, BD. AVIAȚIEI, BD. SOARELUI, CUPIDON, DIVERSITĂȚII, ECOULUI, EGALITĂȚII, GÂNDULUI, INFINITULUI, INTEGRĂRII, LIBERTĂȚII, NEPTUN, RENAȘTERII, SOLIDARITĂȚII, SPERANȚEI și UNITĂȚII

JOI, 11.07.2024:

  • CALEA MARTIRILOR 26-68 (Liviu Rebreanu – Lidia), VÂNTULUI, STEGARILOR, PANDURILOR, INTRAREA LUPULUI, COSMINULUI 15-31; 20-38 (Ioan Mureșan – Adolescenţei), SALCÂMILOR 9-47; 10-46 (Lidia – Ioan Mureșan), NICOLAE ILIESCU, TEODOR PĂCĂŢEAN, STERJA POPOVICI IOVAN, MARTIR MIHAI APRO (intrare), DOSITEJ OBRADOVICI, JÓZSEF ATTILA, PIAȚA ARON COTRUȘ, APELOR, ORIZONT, VĂLENII DE MUNTE, VLĂDEASA, BASMULUI, NATURII 1-7 (Martirilor – Cosminului) și INTRAREA URSULUI
  • Giroc – AVIAȚIEI (Cal. Timișoarei -Ciocârliei), BRÂNDUȘEI, CIOCÂRLIEI, CRINULUI, CUCULUI, FUCSIEI, GHIOCEILOR, GHIRLANDEI, GOSPODARILOR, IRIS, LALELELOR, LUCEAFĂRULUI, MACILOR, MIERLEI, NARCISEI, ORHIDEEA, PRIVIGHETORII, RÂNDUNICII, UNIVERSULUI și ZEFIRULUI

VINERI, 12.07.2024:

  • CALEA ŞAGULUI 29-55 (Ana Ipătescu – Rebreanu), LIVIU REBREANU 2-2/6 (Calea Şagului – Hebe), HEBE 28-70; 31-89 (Rebreanu – Musicescu), MUREŞ 1-21; 2-16 (Calea Şagului – Hebe), SĂGEŢII, INTRAREA ZIDULUI, GENEZEI, GH. RANETTI 27-77; 36-76 (Rebreanu – Musicescu), INULUI, MĂTĂSII, LUCEAFĂRUL, MUNŢILOR, IRIS, PLANTELOR, HĂRNICIEI, IEDEREI, CASTANILOR, MIERLEI, ZARAND, MARTIR OCTAVIAN ŢÂNŢARU, INTRAREA RÂULUI, PIAȚA DOINA, INTRAREA AUREL TURCUŞ și IZLAZ 1-17; 2-20 (Musicescu – Hugo)
  • Timișoara – ION POP REŢEGANU, APRODUL MOVILĂ 11-35; 10-34 (Haşdeu – Ioan Negulici), FRAŢII BUZEŞTI 12-28; 9-27 (Haşdeu – Banu Mărăcine), ŢEBEA, COSTINEŞTI, MARTIR COLONEL IOAN UŢĂ, DUMITRU ŢICHINDEAL, GHIOCEILOR, MĂSLINULUI, CIOBANULUI, ALEXANDRU LĂPUŞNEANU 1-11; 2-8 (Bogdăneştilor – Alecu Russo), BÂRZAVA 1-17; 2-12 (Bogdăneştilor – Dunărea), ORHEI, LISABONA, COSMONAUŢILOR, VIDIN, VERONICA MICLE, LUPENI, ALECU RUSSO, DUNĂREA, BOGDĂNEŞTILOR 41-183; 34-150A (Cetăţii – Barierei), ZORILE, ION NEGULICI, ZALĂU, DAN CĂPITAN și BANU MĂRĂCINE

SÂMBĂTĂ, 13.07.2024 – MAREȘAL ALEXANDRU AVERESCU (Drubeta – Calea Martirilor), CALEA MARTIRILOR 39-107; 70-182 (Lidia – capăt), MĂGURA, MUREŞ 75-131; 76-134 (Calea Martirilor – Drubeta), CRIVAIA, AZUGA, CHEIA, MARTIR DUMITRU JUGĂNARU, MEZIAD, SALCÂMILOR 51-55; 50-54 (Lidia – Albac), JEAN MONET, OEDIP, DRUBETA 61-95; 62-94 (Lidia – Mureş), IOACHIM MILOIA, DIMINEȚII, GENERAL GHEORGHE STAVRESCU, JULES MICHELET, EMMANUEL DE MARTONNE, MAXIMILIAN FREMONT, PIAȚA GEORGES CLEMENCEAU și GENERAL GEORGE POMUŢ  

ZONA 0 și ZONA 1. Programul săptămânii 01 – 06 iulie 2024 pentru spălarea pubelelor de colectare deșeuri reziduale

ZONA 0

SÂMBĂTĂ, 06.07.2024 – Secaș și Topolovățu Mare – SECAȘ, CRIVOBARA ȘI VIZMA, ICTAR – BUDINȚ

ZONA 1

LUNI, 01.07.2024:

  • SIMION BĂRNUŢIU, TELEGRAFULUI (Renașterii – Gh. Adam), ZURICH, BASEL, AVRAM IMBROANE 2-58 (Kogălniceanu – Gh. Adam), PĂDUREA VERDE, GHEORGHE ADAM,  TELEGRAFULUI (Kogălniceanu – Renașterii), IOAN VĂSÂI (intrare), SAMUIL MICU (Telegrafului – Simion Bărnuțiu), LUGOJULUI (Samuil Micu – Renașterii), LUGOJULUI (Renașterii – Telegrafului), TIBISCUM, GENEVA, ALSACIA, RÂNDUNELELOR, ZURICH, FORTĂREŢEI, MIHAIL KOGĂLNICEANU 2-20 și SAMUIL MICU (Avram Imbroane – Telegrafului)
  • Giulvăz – CRAI NOU, IVANDA și RUDNA

MARȚI, 02.07.2024:

  • SPL. PENEŞ CURCANUL, VIORELELOR, TOPOLOGULUI, BEHELEI, GEORGE BACOVIA, OVIDIU, PRIMĂVERII, GRIVIŢA, PIAŢA PETRU MAIOR, ANDREI ŞAGUNA, BABA DOCHIA, ŞTEFAN OCTAVIAN IOSIF, BARBU ŞTEFĂNESCU DELAVRANCEA, ROVINE blocuri T30, T31, ION CREANGĂ blocuri T13, T15, T17, T19, T25,T32, T33 + case nr. 14-20 (Timocului – Rovine), IULIU GROZESCU blocuri T28, T29, PAUL IORGOVICI blocuri U8, U9 + case nr. 1 și 1A, ECATERINA TEODOROIU blocuri T18, T19, T20, TIMOCULUI blocuri T10, T11, T12, T26, T27, PETRE ISPIRESCU blocuri T8, T9, T22, T23(Ecaterina Teodoroiu – Timocului), KODÁLY ZOLTÁN (intrare), CALEA DOROBANŢILOR, LALELELOR 30, 32, 34, blocuri E4, E5(Dorobanţilor – Viorelelor), POP TIBERIU TEMIŞAN (intrare) și CALEA LUGOJULUI (firme)
  • Diniaș și Sânmartinul Sârbesc

MIERCURI, 03.07.2024:

  • DACILOR, PIAŢA TRAIAN, ŞTEFAN CEL MARE, ION MIHALACHE, I.M. PESTALOZZI, OFCEA, SOCRATE, AURELIANUS, DELFINULUI, CORNELIU COPOSU (până la Bd. Vasile Pârvan), CORNELIA SĂLCEANU, CHARLES DARWIN, MEHADIA, LASCĂR CATARGIU, DALIEI, GLORIEI, LEULUI, VĂRĂDIA, LĂUTARILOR, MILCOV, NICOLINŢ, MIORIŢA, BARBU ISCOVESCU, ROMA și CUVIN
  • Checea

JOI, 04.07.2024:

  • SURORILE MARTIR CACEU, MARTIR CRISTINA LUNGU, F.C. RIPENSIA, BUCEGI, EROILOR DE LA TISA, VIRGIL BIROU, ALEXANDRU VAIDA VOIEVOD, SURDUC, CARAŞ, MINIŞ, 1 DECEMBRIE 61-93, 76–112, PROF. DR. AUREL PĂUNESCU PODEANU, VÂLCEA, DIANA, CRAIOVA, ANGHEL SALIGNY, CONSTANŢA, FELEACUL, PIAȚA TINERETULUI, BRADUL, STEJARUL, CĂRTURARILOR, PĂDURARILOR, GLADIOLELOR, MIHAIL JORA, MINERVA, RETEZAT, JOHANN GUTTENBERG, SATU NOU, CARPAŢI, PIAȚA SFÂNTUL IOSIF CEL NOU, WILLIAM KONRAD, SOMEŞ, CRIŞUL, BIHOR (piaţă), CERNA 2-16 + Bl. B5 (1 Decembrie – D. Coressi) și DELIBLATA
  • Iecea Mare

VINERI, 05.07.2024:

  • MIRON COSTIN, SPL. NICOLAE TITULESCU 1-11
    (16 Decembrie -Dragalina), ANDREI MUREŞAN, JIUL, ANTON SEILER, REPUBLICII 15-29 (Jiul – Gării), GENERAL ION DRAGALINA, BD. TINEREŢII, IANCU VĂCĂRESCU, SPL. TUDOR VLADIMIRESCU 13-28 (16 Decembrie – Iuliu Maniu), LUNGĂ, PIAȚA ALEXANDRU MOCIONI, 16 DECEMBRIE 1989 – 2-54, ION GHICA, EMANOIL GOJDU, ZUGRAV NEDELCU, ADY ENDRE, CĂLIN V., BD. IULIU MANIU și PLATANILOR
  • Uivar – PUSTINIȘ

SÂMBĂTĂ, 06.07.2024:

  • VASILE PÂRVAN, 1 DECEMBRIE 1918 – 1-59, 2-74 (Bălcescu – Cluj), CLUJ, ARIEŞ, VICTOR BABEŞ, SORIN TITEL, IZVORULUI, GHIRLANDEI, PIAȚA BISERICII, PETRE RÂMNEANŢU, ION VIDU, PUTNA, ARGEŞ, MITROPOLIT VARLAAM, PROTOPOP GEORGE POPOVICI, EVLIA CELEBI, DR. AUREL CÂNDEA, PIAȚA CRUCII, PROTOPOP GEORGE DRAGOMIR, DIACONU CORESI, MIHAI VITEAZU 1–19, PIAŢA NICOLAE BĂLCESCU, TRAIAN LALESCU, IOAN CUREA, PLAUTIUS ANDRONESCU, BÉLA BARTÓK, CALEA MARTIRILOR 1–11, 2-24 (Rebreanu – Arieş), COSMINULUI 1-13, 2-18 (Rebreanu – P-ţa Hunedoara), BD. LIVIU REBREANU 1-139 (Martirilor – Calea Şagului) și BD. LIVIU REBREANU 1/3 -145 (Arieş – Gh. Ranetti)
  • Cenei – BOBDA

O nouă campanie trimestrială de colectare gratuită a deșeurilor VOLUMINOASE din Zona 1 Rural a județului Timiș – 2024

Compania RETIM împreună cu ADID Timiș anunță începerea unei noi campanii de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase din Zona 1 Rural a județului Timiș ce va avea loc în perioada 01 – 30 iulie 2024 în localitățile Bucovăț, Parța, Variaș, Sânandrei, Săcălaz (și în Beregsău Mic și Beregsău Mare) Șandra, Iecea Mare, Mașloc (și în Alioș), Pișchia, Fibiș, Cărpiniș, Cenei, Checea, Foeni, Otelec (și în Iohanisfeld), Uivar, Dudeștii Noi, Becicherecu Mic, Satchinez (și în Hodoni și Bărăteaz), Biled, Giulvăz și Peciu Nou.

CINE poate preda deșeuri voluminoase?

Cetățenii din localitățile menționate mai sus pot depune prin aport voluntar și gratuit deșeurile voluminoase în containerele special puse la dispoziție în punctele de colectare și între orele menționate în tabelul de mai jos.

CE se poate preda în cadrul acestei campanii

  • Mobilier, comode, mese de cafea, de toaletă, decorative, mese de scris pentru copii, rafturi, etajere, etajere metalice, covoare, carpete, preșuri, canapele, paturi, dulapuri;
  • Suporturi prosoape, lustre, tablouri, obiecte sanitare, căzi, vase de toaletă, robineți, cabine de duș, suporturi, baterii sanitare, chiuvete, bideuri, capace vase de toaletă, lavoare, rezervoare de apă pentru vase de toaletă;
  • Birouri, scaune, banchete, saltele, oale, ceasuri, perdele, draperii, dulapuri de baie;
  • Jucării de mari dimensiuni fără partea electrică;
  • Obiecte mari de folosință îndelungată precum: calorifere din fontă, calorifere din aluminiu, uși, tocuri de uși şi tocuri de geamuri.

CE NU se poate preda în cadrul acestei campanii

  • NU se preiau alte categorii de deșeuri: reziduale, reciclabile, de construcții, vegetale, periculoase din menajer;
  • NU se colectează deșeurile de echipamente electrice, electronice și electrocasnice (televizoare, mașini de spălat, frigidere, radiouri, echipamente de iluminat, computere, etc.)

UNDE şi CÂND se pot preda deşeurile voluminoase

Detalii despre efectuarea acestor campanii găsiți pe www.retim.ro și www.adidtimis.ro/stiri.

De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07:00 – 19:00

Ce facem cu deșeurile periculoase din menajer? RETIM și ADID Timiș anunță cea de-a treia campanie de colectare gratuită din Zona 1 Rural a județului Timiș – 2024

Dacă deșeurile periculoase din menajer sunt abandonate în locuri neamenajate pot polua grav mediul înconjurător! Păstrați-le în gospodărie și debarasați-vă legal de ele doar în spații special amenajate și la operatori autorizați. În perioada 01 – 30 iulie 2024 se desfășoară o nouă campanie de colectare gratuită a deșeurilor periculoase din menajer în Zona 1 Rural a judeţului Timiş organizată de RETIM și ADID Timiș, în localitățile Șandra, Iecea Mare, Bucovăț, Parța, Mașloc (și în Alioș), Pișchia, Fibiș Cărpiniș, Cenei, Checea, Foeni, Otelec (și în Iohanisfeld), Uivar, Dudeștii Noi, Becicherecu Mic, Satchinez (și în Hodoni și Bărăteaz), Biled, Giulvăz, Peciu Nou, Variaș, Sânandrei și Săcălaz (și în Beregsău Mic, Beregsău Mare).

CINE poate preda deșeuri periculoase din menajer?

Cetățenii din localitățile menționate mai sus pot depune prin aport voluntar și gratuit deșeurile periculoase din menajer în containerele special puse la dispoziție în punctele de colectare și între orele menționate în tabelul de mai jos.

CE se poate preda în cadrul acestei campanii

  • Ambalaje care conţin reziduuri de substanţe periculoase din menajer sau sunt contaminate cu substanţe periculoase;
  • Ambalaje metalice care conţin o matriță poroasă solidă formată din materiale periculoase, inclusiv containerele goale pentru stocarea sub presiune;
  • Absorbanţi, materiale filtrante (inclusiv filtre de ulei nespecificate în altă parte);
  • Materiale de lustruire şi îmbrăcăminte de protecţie contaminate cu substanţe periculoase, vopsele, cerneluri, adezivi şi răşini cu conţinut de substanţe periculoase;
  • Baterii şi acumulatori cu plumb, mercur, Ni-Cd, alcaline;
  • Baterii şi acumulatori nesortate, altele decât cele menționate mai sus;
  • Solvenţi, acizi, alcali;
  • Uleiuri şi grăsimi, altele decât cele comestibile;
  • Detergenţi cu conţinut de substanţe periculoase;
  • Spray-uri de vopsea, spumă;
  • Deşeuri din lemn cu conţinut de substanţe periculoase, pesticide;
  • Deşeuri de vopsele şi lacuri cu conţinut de solvenţi organici sau alte substanţe periculoase.

CE NU se poate preda în cadrul acestei campanii

  • NU se preiau alte categorii de deșeuri: reziduale, reciclabile, de construcții, vegetale, voluminoase;
  • NU se colectează deșeurile de echipamente electrice, electronice și electrocasnice (televizoare, mașini de spălat, frigidere, radiouri, echipamente de iluminat, computere, etc.)

UNDE şi CÂND se pot preda deşeurile periculoase din menajer

Amintim populației că deșeurile periculoase din menajer fac parte din categoria deșeurilor cu regim special de colectare, iar gestionarea incorectă a acestora (abandonarea și/sau depozitarea amestecată cu alte categorii de deșeuri) pot cauza daune semnificative mediului și sănătății umane.

Obligația legală pentru colectarea separată a deșeurilor periculoase din menajer

ConformArt. 28, alin. 1 – OUG 92/2021 actualizată „Producătorii și deținătorii de deșeuri periculoase, […], au obligația să nu amestece diferitele categorii de deșeuri periculoase cu alte categorii de deșeuri periculoase sau cu alte deșeuri, substanțe ori materiale.”

Conform Art. 30, alin. 4 – OUG 92/2021 actualizată „Persoanele fizice au obligaţia să depună deşeurile periculoase provenite din gospodărie, pe tipuri, în sistemul de colectare separată a deşeurilor municipale gestionate de operatorii economici prevăzuţi în Legea nr. 101/2006, republicată, cu modificările ulterioare, inclusiv în centrele prevăzute la Art. 60 pct. A lit. h) şi i).”

Detalii despre efectuarea acestor campanii găsiți pe www.retim.ro și www.adidtimis.ro/stiri.

De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07:00 – 19:00.

Program de lucru RETIM pentru 24 iunie 2024 (sărbătoare legală, a doua zi de Rusalii) – Zona 0 & Zona 1 a județului Timiș

  • În data de 24 iunie 2024, colectarea deșeurilor se va face conform graficelor, fără modificări în program, iar cetățenii sunt rugați să scoată la limita de proprietate recipientele de colectare.
  • Pentru plata facturilor RETIM recomandă utilizarea cu precădere a instrumentelor de plată electronice disponibile pe site-ul retim.ro sau a sistemelor de plată rapidă PayPoint, Un-Doi, Self-Pay sau a aplicației mobile Pago

PROGRAMUL DE LUCRU

COLECTARE DEȘEURI

RETIM va continua colectarea deșeurilor menajere de la persoanele fizice și agenții economici fără întreruperea activității în data de 24 iunie 2024, asigurându-se continuitatea serviciului.

BIROURI DE RELAȚII CLIENȚI ȘI CASIERII – Timișoara și Lugoj

Biroul de relații clienți și casierie din Timișoara și Lugoj vor fi:

  • ÎNCHISE în data de 24 iunie 2024 – Sărbătoare legală „Rusalii”;
  • DESCHISE în data de 25 iunie 2024, de când se va relua programul obișnuit, de la ora 08:00 până la 16:00.

CELE 4 CENTRE DE COLECTARE A DEȘEURILOR VOLUMINOASE, VEGETALE, DIN CONSTRUCȚII, DIN POLISTIREN ȘI CARTON DIN TIMIȘOARA

Centrele puse la dispoziția cetățenilor de Primăria Timișoara și gestionate de RETIM vor fi închise pe data de 24 iunie 2024. Vor fi deschise în data de 25 iunie 2024, de când activitatea se va relua conform programului obișnuit:

  1. Calea Torontalului, nr. 94 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  2. Calea Moșniței, nr. 2-4 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  3. Str. Avram Imbroane, nr. 70 (L-V: 9:00-19:00, S: 8:00-16:00)
  4. Str. Ovidiu Cotruș, nr. 201 (fosta adresă: Calea Chișodei, Str. Mile Cărpenișan, nr. 3) (L-V: 9:00-17:00, S: 8:00-16:00)

Plata facturilor RETIM online

Compania reamintește tuturor clienților săi, persoane fizice și juridice, că își pot activa factura electronică în mai puțin de un minut, pe site-ul retim.ro, în secțiunea „efactura”, reducând impactul asupra mediului, prin reducerea consumul de hârtie și a resurselor pentru transport și distribuție.

Pentru plata facturilor RETIM recomandă utilizarea cu precădere a instrumentelor de plată electronice disponibile pe site-ul retim.ro, a sistemelor de plată rapidă PayPoint, Un-Doi, Self-Pay sau a aplicației mobile Pago.

Contact

Pentru orice întrebări sau sesizări legate de colectarea deșeurilor, RETIM poate fi contactată prin Call Center la numărul de telefon +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07:00–19:00 sau prin email la contractare@retim.ro.